Wsłuchiwanie się w język angielski. Najlepsze podcasty i kanały na YouTube!

Strona główna / Blog / Wsłuchiwanie się w język angielski. Najlepsze podcasty i kanały na YouTube!

Cześć! Co słychać? Hello! How it’s going?

Po dogłębnym przeanalizowaniu czasu Present Simple wracamy do niezastąpionych pomocników w czasie nauki języka angielskiego. W tym wpisie: [link] przedstawiliśmy Wam internetowe materiały do nauki angielskiego dopasowane do Waszego poziomu językowego. Jak jeszcze go nie widzieliście, to koniecznie rzućcie okiem!

Oprócz przedstawionych w nim stron internetowych zdecydowaliśmy zebrać dla Was najlepsze źródła podcastów oraz kanałów na YouTube do jeszcze lepszego rozwoju w przestrzeni nauki języka angielskiego.

Dla Polaków, jako osób nieobcujących na co dzień z tym królewskim językiem, wiele słów, pod względem fonetycznym, stanowi swego rodzaju trudność. Szczególnie dlatego, że bez względu na fakt tożsamości alfabetu angielskiego i łacińskiego, wyrazy wymawiamy inaczej, niż są one zapisane. Powodem tego są zmiany językowe, które dokonywały się w ciągu setek lat. Między V a XI/XII wiekiem w Anglii posługiwano się językiem staroangielskim, czyli Old English lub Anglo-Saxon, który czytano tak samo, jak pisano. W późniejszych czasach mnóstwo obcych słów zostało niejako wtłoczonych do języka angielskiego. Pochodziły one z łaciny, języków skandynawskich, a przede wszystkim z języka francuskiego. Ze względu na zaistniałe modyfikacje język z czasem zaczął zmieniać swoją fonetykę.

W celu praktykowania waszych zdolności wymowy oraz przyjemnego osłuchiwania się z tym bajecznym językiem wybraliśmy dla Was jedne z najlepszych źródeł podcastów i kanałów na YouTube. Każda z tych stron umożliwia wybranie nagrania audio lub filmiku dopasowanego do waszego poziomy znajomości językowej. Pamiętajcie, aby mierzyć siły na zamiary i dobierać adekwatne, czyli nie za łatwe i nie za skomplikowane materiały. Podnoście sobie poprzeczkę, ale rozsądnie i systematycznie!

Internetowe źródła podcastów:

  • https://www.bbc.co.uk/sounds/podcasts – niezwykle ciekawe podcasty, rozmowy ze specjalistami na bardzo ważne, a nawet bieżące tematy. Szczególnie polecamy fantastyczną do nauki serię – 6 minute English, która w krótkim czasie przekazuje Wam dawkę ciekawych informacji, a do tego uczy nowej leksyki. Dodatkowo można pobrać transkrypcję całych nagrań. Oprócz tego BBC opracowało kolejną, idealną do nauki serię podcastów – The English We Speak, pełną wyrażeń zaczerpniętych z prostych, codziennych konwersacji.
  • https://www.ted.com/ – bardzo szeroki wybór różnorodnych podcastów, które można oglądać z transkrypcją. Lektorzy prowadzący wykłady pochodzą nawet z najdalszych zakątków świata i poruszają niesamowicie ciekawe tematy – od pewności siebie po problemy społeczne, czy sensowność wypraw w kosmos. Jesteśmy gotowi stwierdzić, że mówią o wszystkim.
  • https://breakingnewsenglish.com/ – niech Was nie zmyli starodawna grafika strony! Ta przepełniona skrótami z najciekawszych artykułów realnej prasy witryna jest aktualizowana co dwa/trzy dni. Możecie na niej zaznaczyć swój poziom znajomości językowej i delektować się setkami fantastycznych nagrań i opracowanymi do nich zadań.
  • https://listenaminute.com/ – niesamowicie rozbudowana strona, która nie dość, że oferuje Wam minutowe, ale konkretne nagrania o różnorakiej tematyce, to wręcza transkrypcję i zadania do wykonania, aby lepiej przyswoić nowo poznaną leksykę.
  • https://www.esl-lab.com/ – wyjątkowo ciekawe i mainstremowe tematy, które niejednej osobie przypadną do gustu. Strona również posiada podział na poziomy językowe i dodatkowe zadania, abyście nie pozostali biernymi słuchaczami, a praktykowali swoje znajomości! Dodatkowo podcasty można bezpłatnie pobrać i słuchać przy każdej okazji.
  • https://kwadransnaangielski.pl/ – polska, ale niezwykle rzetelnie opracowana strona internetowa z podcastami o różnorodnej tematyce. Znajduje się na niej już ponad 200 podcastów przydatnych do nauki języka angielskiego na każdym poziomie edukacji. Nowe odcinki pojawiają się co czwartek i trwają po około 15 minut.
  • https://open.spotify.com/show/23zdIqNUb0riR51woKIEoF – zazwyczaj, aby korzystać z aplikacji Spotify, musimy mieć wykupioną licencję, ale nie tym razem. Ta pomoc językowa to otwarte podcasty, które można słuchać bez płacenia. Ich fabuły, to niesamowicie ciekawe historie, które wciągną każdego słuchacza. Dodatkowo w tytule każdego podcastu zawiera się nazwa poziomu językowego, dla którego jest on adekwatny.

Oprócz tego, wybraliśmy dla Was najlepsze, naszym zdaniem, ale i posiadające dosyć porządną renomę, kanały na YouTube. Na pewno pomogą Wam konkretnie rozszerzyć swoje zdolności językowe, a nie jednego widza, sposób ich prowadzenia może nawet rozbawić do łez.

Zobaczcie sami!

Kanały na YouTube:

Wierzymy, że te świetne źródła pomogą Wam wsłuchać się w fonetykę języka angielskiego, ale i w nowy sposób rozwijać wasz zasób leksykalny.

Jeśli jednak uważacie, że potrzebujecie miejsca, w którym możecie tę wiedzę spożytkować i jeszcze  ulepszyć, to zapraszamy do naszej szkoły językowej Mind Your English w Rzeszowie! Tutaj nie tylko będziecie mogli słuchać, ale i zostaniecie wysłuchani. 

See you around!

Stay tuned!

Touch of lexis:

Pace yourself – Mierzyć siły na zamiary

Lift/raise the bar – Podnosić poprzeczkę

Mainstream – Główny, dominujący nurt

Amuse – Rozbawić, rozśmieszyć

See you around! – Do zobaczenia!