Mind Your English – czyli po co i dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Strona główna / Blog / Mind Your English – czyli po co i dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Witajcie i cześć! Welcome and hi!

Jest nam niezwykle miło, że możemy Was gościć na naszym blogu!

Pozwólcie, że na sam początek naszej znajomości powiemy, a raczej napiszemy, kilka słów o nas. Jesteśmy prywatną szkołą języka angielskiego Mind Your English, stacjonującą w dynamicznie rozwijającej się stolicy Podkarpacia – Rzeszowie. Nasze zamiłowanie do języka angielskiego zdecydowaliśmy przerodzić w praktyczne działanie, więc od kilku lat pomagamy wszystkim chętnym, zauroczyć się tym globalnym językiem. Wiemy, że nie istnieje jedyna idealna metoda nauczania, więc poznajemy swoich podopiecznych na tyle dobrze, by opracować dla nich najlepsze sposoby przyswajania wiedzy i korzystania z niej. Naszym zdaniem język musi być żywy, to znaczy użytkowany, ale w taki sposób, aby sprawiał radość i dawał satysfakcję. Wierzymy, że jeśli nauka języka angielskiego jest czystą przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem, to każdy egzamin można napisać na 100%.

Jeżeli nasze podejście jest Wam bliskie, to Welcome on board i Let’s roll z pierwszym tematem!

Właściwie … to, po co uczyć się języka angielskiego i jak to się stało, że jego znajomość jest obecnie podstawą komunikacji?

W polskim systemie prawnym istnieje obowiązek nauczania „języka obcego nowożytnego”, bez wskazania, że musi być nim język angielski. Co więc powoduje, że praktycznie każda placówka edukacyjna w Polsce nakłada na uczniów obowiązek nauki właśnie języka angielskiego?

Język angielski można obecnie określać jako lingua franca, język międzynarodowy i wspomniany już wyżej język globalny. Nazwy te wskazują, że język angielski stwarza przestrzeń do komunikacji w niemal każdym zakątku świata. Oczywiście rośnie popularność języka chińskiego, ale wykorzystywanie go ogranicza się najczęściej tylko do jednego państwa.
Podstawą istnienia i rozwoju każdego języka jest naród, a co za tym idzie, jego historia i kultura. Język angielski rozprzestrzenił się na nowe kontynenty w wyniku licznych kolonizacji, których dokonywała Wielka Brytania od XVI wieku. Mimo że narzucała ona swój język jako język urzędowy, po opuszczeniu odkrytych lądów, język angielski pozostał z ich rodzimymi mieszkańcami po dziś dzień. Nie można również zapomnieć o najpotężniejszej „Brytyjskiej kolonii” – Stanach Zjednoczonych.

Mocna pozycja zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej od dziesiątek lat ma ogromny wpływ na rozprzestrzenianie się popularności języka angielskiego. Podobne oddziaływanie powoduje nauka, a z nią rozwój nowoczesnych technologii, których owocem stał się Internet. Gdzie opracowano technologię komputerową? No właśnie w Stanach Zjednoczonych. Skutkiem tego globalnego osiągnięcia było wprowadzenie angielskiego nazewnictwa konkretnych systemów i sprzętu, które w mgnieniu oka zaadaptowały się w innych językach. Dzięki temu kultura i rozrywka amerykańskiego i brytyjskiego pochodzenia jeszcze sprawniej zaczęła przenikać do świata pozostałych państw. Internet więc stał się niejako wisienką na tym językowym torcie, którą możemy i będziemy smakować jeszcze przez wiele lat.

Po co uczyć się języka angielskiego?

Najchętniej powiedzielibyśmy – dlatego, że to piękny język, przepełniony po brzegi ciekawą leksyką, niesamowitą fonetyką, do tego skomplikowaną, a zarazem interesującą gramatyką.

No, ale nie każdego to chwyci za serduszko.

Żyjąc w obecnych czasach znajomość języka angielskiego, to po prostu pewniak, który daje mnóstwo możliwości:

praktycznie w każdym państwie, a przede wszystkim europejskim, możemy komunikować się za pomocą języka angielskiego, dzięki czemu podróżowanie staje się o wiele wygodniejsze i otwiera nam nowe ścieżki;

mnóstwo firm współpracuje z rynkiem zagranicznym, więc znajomość języka angielskiego wywinduje nasze CV na pierwszy plan i da możliwość znalezienia lepszej pracy – w Polsce lub za granicą;

swoboda w poruszaniu się w przestrzeni politycznej – ze względu na tak ogromny szacunek do potęg gospodarczych, praktycznie wszystkie spotkania na wysokim szczeblu prowadzone są w języku angielskim;

nadążanie za nowinkami technologicznymi i naukowymi – przez fakt, że jedne z największych osiągnięć zawdzięcza się anglikom i amerykanom, język angielski jest fundamentem, dzięki któremu można być na czasie w kwestii nieustającego rozwoju techniczno-naukowego;

świat rozrywki staje przed nami otworem, gdy znamy język angielski, ponieważ pozwala nam na oglądanie filmów oraz seriali, a do tego słuchanie piosenek, czy podcastów w oryginale bez zbędnego lektora;

jak rozrywka, to i kultura – znajomość języka angielskiego poszerza niezwykłe horyzonty pozwalające poznać brytyjską i amerykańską kulturę. Oczywiście, czapki z głów dla tłumaczy Szekspira, ale czytanie go w oryginale, to odkrycie zupełnie nowej rzeczywistości.

Tak można wymieniać i wymieniać, ale zakładamy, że kończy wam się kawa/herbata i musicie już lecieć do swoich obowiązków.

Podsumowując, język angielski warto znać, aby móc w pełni funkcjonować w obecnym świecie, a przez to czerpać z niego jak najwięcej.
Jak się go nauczyć? I tu wkracza Mind Your English, które postara się krok po kroku przybliżyć wam nie tylko metody nauki, ale i ciekawostki związane z tym globalnym językiem.

Stay tuned!

Touch of lexis:

Welcome on board/Welcome aboard – Witaj na pokładzie, ale i Witaj w drużynie
Let’s roll – Do dzieła, do pracy, ale i kolokwialnie lecimy lub jedziemy np. z tematem
Stay tuned – Zostańcie z nami, bądźcie czujni
We are (extremely/very) pleased that … – Jest nam (niezwykle/bardzo) miło, że…
Step by step, bit by bit – krok po kroku, kawałek po kawałku