Czy wiek to tylko liczba? Pierwsze raczkowanie w języku angielskim

Strona główna / Blog / Czy wiek to tylko liczba? Pierwsze raczkowanie w języku angielskim

Cześć, dobrze Was znowu widzieć! Hi there, it’s good to see you again!

Wracając myślami do naszego pierwszego postu, chcielibyśmy odnieść się do jednego kluczowego pytania, związanego z nauką języka angielskiego – Czy wiek, w którym zaczynamy, ma znaczenie? Odpowiemy dyplomatycznie – i tak, i nie.

Tak, ponieważ wrodzona zdolność do nauki (czegokolwiek) zanika już po 12 roku życia – jeśli chodzi o ten czynnik, to raczej każdy z nas jest na straconej pozycji. Nie da się podważyć faktu, że dzieciom o wiele łatwiej przychodzi nauka słówek, zwrotów. Mają one też mniejszą barierę przed rozmawianiem i poświęcają zdecydowanie mniej czasu na odszukanie w zakamarkach swojej głowy pasującej odpowiedzi.

Nie, ponieważ istnieje mnóstwo innych kluczowych czynników odnoszących się do procesu nauczania języka angielskiego. Głównym z nich jest motywacja związana z poczuciem celowości naszego kształcenia się. Nie bez powodu istnieje, mogłoby się wydawać infantylne, powiedzenie „Dla chcącego, nic trudnego”. Osoby dorosłe dojrzalej podchodzą do procesu edukacji, mają większą świadomość potrzeby swojego rozwoju, dzięki czemu dościgają niesamowitych osiągnięć. Nauka języka angielskiego może wymagać od starszych włożenia większej pracy, ale nie jest niemożliwa.

Możecie więc zauważyć, jak w miłości, tak i w nauce języka angielskiego – wiek jest jedynie liczbą.

Skoro już wiecie, dlaczego powinniśmy znać język angielski i, że można się go uczyć w każdym wieku, to przyda Wam się kilka informacji związanych z pierwszymi krokami, które dobrze byłoby postawić na początku tej edukacyjnej przygody.

Zastanówcie się, czy naprawdę chcecie się uczyć języka angielskiego. Nie próbujcie się do tego zmuszać. Praca z językiem przynosi najlepsze efekty tylko wtedy, gdy sprawia nam przyjemność.

Określcie sobie cel – Jeśli jakaś czynność nie posiada celu, nie powinniśmy jej wykonywać. Brak celu to brak sensu.
Pomyślcie, na jakim poziomie wiedzowym jesteście – chcecie się uczyć od samego początku, czy już kiedyś mieliście styczność z tym językiem, ale nie jest to zadowalający poziom. Na tej podstawie stawiacie cel, którego chcecie doścignąć. Najlepiej by był konkretny i mierzalny – Ile czasu sobie dajcie i co chcecie potrafić za ten określony czas? (Pamiętajcie! Jest to kwestia miesięcy i lat! Kursy w 14 dni, to nieśmieszny żart).

Wybierzcie sposób kształcenia. Możecie uczyć się sami, korzystając z przykładowych podręczników, za pomocą kursów internetowych, indywidualnych korepetycji lub skorzystać z usług szkoły językowej (np. takiej świetnej jak Mind Your English). Zastanówcie się, czego najbardziej potrzebujecie i jakie macie do tego możliwości czasowe oraz finansowe. Wiemy jednak, że najlepsze owoce przynosi nauka stacjonarna z możliwością współpracowania z innymi ludźmi, szczególnie lektorami lub native speakerami.

Przygotujecie materiały, które będą odpowiadać na wasze potrzeby. Aby było Wam łatwiej je dopasować, możecie zrobić sobie bezpłatny test dostępny online na posiadany przez Was poziom znajomości języka angielskiego.
W języku angielskim funkcjonuje 6 poziomów:

A1 – beginner (początkujący)
A2 – elementary/pre-intermediate (początkujący)
B1 – intermediate (średnio zaawansowany)
B2 – upper/post-intermediate (średnio zaawansowany)
C1 – advanced (zaawansowany)
C2 – nearly native-speaker level (zaawansowany)

Sprecyzowanie, na jakim jesteście poziomie, zdecydowanie ułatwi Wam znalezienie nie tylko książek lub podręczników do nauki, ale również podcastów, artykułów, czy zadań internetowych. Pamiętajcie, że nie istnieje tylko metoda książkowej nauki, nie musicie wybierać konkretnie papierowego podręcznika. Możecie zdecydować się na jakąkolwiek formę materiałów edukacyjnych, byle by Wam odpowiadała i sprawiała frajdę. Obecnie, praktycznie wszystkie dostępne źródła z góry określają, dla jakiego poziomu odpowiadają dane materiały. My również w jednym z przyszłych postów udostępnimy Wam listę jednych z najlepszych (naszym skromnym zdaniem) towarzysz w tej językowej przygodzie!

Plan, Systematyka i Powtórki! – To trzy rzeczy, które są niesamowicie ważne, ale nie stanowią już pierwszych kroczków, a obowiązek stałego kształcenia się. Jednak uważamy, że warto, abyście dobrze obeznali się w tych tematach, więc opiszemy je dokładnie w następnym poście.

Na razie, put your feet up, take a rest i zacznijcie od tych małych pierwszych kroków, które na tej językowej drodze stanowią podstawę waszego rozwoju. Niech wiek nie będzie dla Was wymówką!

Have a great day! i oczywiście Stay tuned!

Touch of lexis:

Put your feet up – Odpręż się
Take a rest – Odpoczywać
Have a great day! – Miłego dnia!
Where there’s a will there’s a way/Nothing is impossible to a willing heart – Dla chcącego, nic trudnego
Mature – Dojrzały
#nauka, #wiek, #pierwszekroki, #angielski, #MindYourEnglish