Najlepsze metody nauki języka angielskiego – Jak dobrać idealną dla mnie?

Strona główna / Blog / Najlepsze metody nauki języka angielskiego – Jak dobrać idealną dla mnie?

Dzieńdoberek! Morning!

Tak, jak obiecaliśmy, wracamy do Was z dawką konkretnych metod nauki języka angielskiego. Postaramy się dzisiaj nie robić długich wywodów na temat tego, jak język angielski jest wspaniały (chociaż moglibyśmy). Podamy Wam jak na tacy kawałki przyjemnych sposobów edukacji, help yourself!

Podział nauki na mniejsze części – Pisaliśmy o tym już wcześniej, ale chcemy przypomnieć, że mądra i systematyczna nauka, to efektywna nauka. Jest to sposób na zjedzenie dużego słonia, małymi fragmentami.

Technika „Pomodoro”, która zwiększa waszą produktywność – Róbcie podczas nauki krótkie przerwy, aby mózg mógł odpocząć. Jeśli nie podarujecie sobie zaplanowanych przerw, wasz organizm będzie ich na siłę szukał, a przez to łatwo się rozkojarzy. Poświęćcie na naukę 25 minut, a potem odpocznijcie 5 minut. Następnie uczcie się 20 minut i odpocznijcie 10, i tak do 0.

Nagrywanie i odsłuchiwanie – Wiemy, że wiele osób ma problem ze słuchaniem własnego głosu, ale można do tego przywyknąć. Osłuchanie się z konkretnymi wyrażeniami może usprawnić naszą naukę i pomóc nam zapamiętać najtrudniejsze z nich bez większego wysiłku.

Podcasty, piosenki, filmiki – Dla osób lubiących wsłuchiwać się w wymowę lub po prostu łatwiej kojarzących dźwięki ze słowami polecamy wymienione wyżej metody. Ich dostępność w Internecie jest nieograniczona. Nie dość, że pomagają nam się edukować, to stanowią przyjazny soundtrack podczas sprzątania, czy gotowania.

Mapy myśli i mnemotechniki – Istny raj nie tylko dla wzrokowców. Nasz umysł uwielbia obrazy, kolory i wzory. Tworzenie map myśli, wykresów, tabelek pobudza nasze zmysły i ułatwia zapamiętywanie. Oprócz tego wykorzystujecie mnemotechniki, do których zaliczamy: akronimy, rymy, łączenie w pary, system pierwszych liter, układy skojarzeniowe, cyfry reprezentowane przez słowa i gry słów.

Podkreślenia – Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jaką motywację stanowi zakup porządnej paczki kolorowych zakreślaczy. Kolory również wpływają na nasze zdolności zapamiętywania oraz kojarzenia. Możecie podkreślać nie tylko konkretne słowa, ale również powtarzające się elementy wyrazowe. Jest to bardzo pomocna metoda przy nauce czasowników nieregularnych, np. zakreślanie słów, w których powtarza się sufiks -ught.

Własne notatki – Nie jest nam obcy fakt, że podręczniki powstały po to, aby pomagać uczniom w kształceniu. Mimo to tworzenie własnych KONKRETNYCH i SKRÓTOWYCH notatek przynosi niesamowite owoce. Dlaczego właśnie takich? Ponieważ mają one przyspieszyć wasz proces rozwoju. Jeśli poświęcicie na tworzenie jednej notatki aż dwie godziny, to szybko stracicie chęć do nauki.

Gry – Gry? Tak, gry! Sposób może banalny, ale działa doskonale. Jak zachęcić małe dzieci do nauki literek? Wymyślić grę, która będzie dla nich frajdą, skrywającą w sobie technikę nauczania. Znajdźcie w sobie to szukające zabawy dziecko i zagrajcie w gry językowe: krzyżówki, wykreślanki, zgadywanki, karty do rozmów, planszówki, quizy.

Spójrzcie, dobra pizza ma 8 kawałków tak jak nasz poradnik!
Pamiętajcie jednak, że oprócz wyżej wymienionych sposobów na naukę, istnieje zapewne tysiąc innych, a nawet tyle ilu ludzi na świecie. Każdy z nas jest inny i w odmienny sposób przyswaja wiedzę. Ważne, aby pamiętać, że te rady to jedynie ogólne wskazówki, a do efektywnej pracy potrzebny jest własny zbiór zasad i poczucie satysfakcji z tego, co robimy. Najlepszą metodę dobierzcie adekwatnie do swoich potrzeb i przyzwyczajeń. Nikt nie zna Was lepiej jak Wy sami. Jedno jest pewne, metod jest tak dużo, że nigdy Wam nie zabraknie sposobu na naukę tego wyjątkowego języka!

Stay tuned!

Touch of lexis:
Help yourself! – Poczęstujcie się!
Soundtrack – Ścieżka dźwiękowa
Concept map – Mapa myśli
Irregular verbs – Czasowniki nieregularne
Get used to – Przyzwyczaić się do