Plan, Systematyka i Powtórki! Podstawowe czynności, o które musisz zadbać w czasie nauki języka angielskiego

Strona główna / Blog / Plan, Systematyka i Powtórki! Podstawowe czynności, o które musisz zadbać w czasie nauki języka angielskiego

Hej! Co porabiacie? Hey! What are you up to?

Wierzmy, że po naszym ostatnim poście macie za sobą już pierwsze kroki, które należy postawić podczas nauki języka angielskiego. Tak jak obiecaliśmy, wracamy z nową dawką informacji, które pomogą Wam stać się masterami w naszej ulubionej dziedzinie. Dzisiaj podstawa podstaw efektywnej nauki. Myślicie, że matematyka jest królową nauk? W sumie to możliwe. A wiecie, kto jest królową uczenia się? Tak, dokładnie, SYSTEMATYKA.

Kto z nas nie słyszał o zasadzie „zakuć – zdać – zapomnieć”? Złota reguła szkolnych kartkówek i studenckich wejściówek. Mimo to wierzymy, że nikt z Was nie sądzi, że to zachęcające 3Z pomoże Wam nauczyć się języka angielskiego, no, chyba że na 5 minut.

Nauka języka kojarzy się zazwyczaj z długimi kolumnami słówek na końcu rozdziału w podręczniku. W końcu mówi się, że znajomość języka to znajomość wyrażeń. No, nie do końca. Duży zasób słownictwa jest korzystny, ale nie zawsze wystarcza, kiedy musimy porozumieć się z nieznajomymi native speakerami. Potrzebujemy rozwinąć w sobie chęć użytkowania tego języka – mówienia w nim, pisania, czytania. Gdy język angielski stanie się niejako częścią każdego dnia, nawet na 15 minut, to przyswajanie wiedzy w ogóle nie będzie żmudne. Wdrożenie języka angielskiego w nasze day-to-day życie to nasi drodzy jest SYSTEMATYKA, którą łatwo przerodzić w przyjemny nawyk, coś jak picie kawki o poranku. Mniam!

Osiągnąć to można dzięki paru prostym zasadom:

Zróbcie sobie dobrą kawę lub herbatę. Łyk ciepłego napoju to przyjemna i motywująca nagroda w czasie nauki.

Dobrze zaplanujcie realizację swojego celu i czas, określcie, ile minut poświęcicie na codzienną naukę. Dodatkowo wyznaczcie małe partie materiału, aby było Wam wygodniej je przyswajać (nie szalejcie z godzinami i kartkami, nie zostawiamy wszystkiego na ostatnią chwilę).
*Plan nie musi dotyczyć tylko przygotowania do sprawdzianu czy kartkówki. Jeśli uczycie się po prostu dla siebie, to nadajcie mu ogólny charakter – opracujcie plan codzienny. Pamiętajcie, że mimo braku sprawdzających Was nauczycieli, sami postawiliście sobie wyzwanie (cel), sędziujcie sprawiedliwe.

Starajcie się uczyć o podobnych porach dnia – to też jest SYSTEMATYKA
Szybki tip dla was. Bardzo pomocna jest nauka w godzinach porannych, zaraz po wstaniu. Nasz mózg ma w tym czasie ogromną zdolność do zapamiętywania i to tak na stałe. Sposób ten przydaje się, szczególnie gdy uczymy się skomplikowanych sformułowań lub dłuższych wypowiedzi. Kto z Was rano nie usłyszał piosenki, a potem nucił ją cały dzień. Dokładnie tak to działa!

Zaczynajcie od najbardziej skomplikowanych lub problematycznych zagadnień. Nasz silnikopodobny mózg spala swoje paliwo już po 20 minutach stałej koncentracji. Oczywiście nauka języka angielskiego, to czysta przyjemność, a nie ciężka praca. Jednak, gdy pewne kwestie są dla Was trudne, zacznijcie najpierw od nich i oczywiście róbcie przerwy!
Możecie do tego wykorzystać zasadę „Pomodoro”, w które ilość poświęconego czasu na naukę wprost proporcjonalnie się zmniejsza względem odpoczynku. Trochę trudne? To tak – 25 minut nauki i 5 minut przerwy, a potem 20 minut nauki i 10 minut przerwy, i tak dalej. Tę i kilka innych metod opiszemy już w następnym poście, nie zapomnijcie zaglądnąć.

Powtarzajcie! Powtórki małe i duże! Jest to ostatnia i niesamowicie kluczowa zasada. Dlaczego nie pamiętacie słówek z podstawówki? Bo ich nie powtarzacie/użytkujecie. Systematyczne powtórki małe – co 3 lub 4 dni oraz duże – co tydzień, dwa pomogą Wam zapamiętać określone zwroty na dłużej niż dzień. Nie powtarzajcie jednak biernie, czytając słówka i pisząc je na kartce. Porozmawiajcie z kimś, używając ich w zdaniach, napiszcie z ich wykorzystaniem krótki tekst. Korzystajcie z nich, po to są! Po to mają z Wami zostać na zawsze!

Miały być 3 kwestie, a zrobiliśmy 5 zasad – za to jakich! Nie ma co marnować czasu na czytanie, lećcie rozplanować naukę i zaczynajcie już dzisiaj.
Tylko wróćcie za chwilę na kolejną porcję mocno pomocnych informacji.

Hope you enjoyed it! Stay tuned!

Touch of lexis:

Master – Mistrz
Day-to-day life – Codzienne życie
Set (yourself) a challenge – Postawić (sobie) wyzwanie
Learn by heart – Uczyć się na pamięć
We hope you enjoyed it! – Mamy nadzieję, że Wam się podobało!