Hej! Co porabiacie? Hey! What are you up to?
Dzisiaj przygotowaliśmy wpis dla rodziców – tych, z którymi mamy serdeczną przyjemność współpracować i tych, którzy nad wspólnym działaniem jeszcze się zastanawiają.
Jako prosperująca szkoła języka angielskiego w Rzeszowie z wieloletnim doświadczeniem w sferze kształcenia, mamy świadomość tego, że nie jest łatwo zachęcić dzieci do przyswajania wiedzy, szczególnie w obecnych czasach, kiedy telefony pochłaniają praktycznie całą uwagę naszych pociech. Trudno jest wytłumaczyć licealiście, jak ważne jest systematyczne sprzątanie pokoju, co dopiero dziesięciolatkowi, że nauka języka angielskiego jest świetną inwestycją w jego rozwój.
Wy to wiecie, ale dzieciaki nie do końca. Postrzegają oni naukę jako przykry obowiązek, od którego uciekają, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.
W takim razie, jak zmotywować dziecko do nauki języka angielskiego?
W odpowiedzi na to pytanie przygotowaliśmy dla Was 5 wskazówek, których wdrożenie na pewno przyniesie efekty!
1. Przyjazne otoczenie
Przyjazna przestrzeń do nauki może być rozumiana dwójnasób – psychicznie, ale i organizacyjnie.
Od strony psychicznej zadbaj oto, aby dziecko nie czuło się zestresowane. Stres powoduje, że młodziaki przyswajają wiedzę z ogromnym trudem. Bardzo często te negatywne emocje bombardują nasz umysł, gdy zabieramy się za naukę zdecydowanie za późno – dzień przed sprawdzianem. Tutaj akurat nie mówimy o sprawdzianach, ale o luźnych sesjach naukowych z naszymi dziećmi. Mimo to należy zadbać o zapewnienie poczucia bliskości, bezpieczeństwa i satysfakcji z osiągnięć językowych. Znajomość języka angielskiego przez nasze dzieci, nie jest naszym celem. My im mamy na tej ścieżce tylko pomóc.
Od strony organizacyjnej ułatwiamy dziecku czas nauki, zapewniając mu wszystko, co potrzebne do pracy, a w szczególności:
– cichą i wolną od zakłóceń przestrzeń;
– picie i przekąski, które ułatwią skupienie;
– odpowiednie przybory, które będą pod ręką, aby nie tracić czasu na ich znalezienie (ołówek, długopis, kartki, mazaki).
Zapewnienie potrzebnych rzeczy zmniejsza pojawianie się wymówek, które odciągają dziecko od nauki.
2. Nauka jako zabawa
Podstawowym sposobem zachęcenia dziecka do nabywania wiedzy jest ukazanie mu, że nauka może być genialną zabawą, która nie musi być zamknięta w czterech ścianach. Młodziaki będą doceniać naukę jako nowy sposób na odkrywanie świata. To właśnie zabawa od najmłodszych lat przyczynia się do wewnętrznej motywacji, stwarza okazję do nowych doświadczeń i uczenia się od innych, wymaga aktywnego zaangażowania, a także może wzmacnia więzi społeczne.
Wykorzystujcie to, co Was otacza. Idźcie na wspólny spacer, do kina, na zakupy, czy do muzeum. Starajcie się „przemycać” angielskie słówka, nazywając z dziećmi przedmioty, które widzicie. Tak naprawdę, nawet codzienne czynności, jak wspólne gotowanie mogą poszerzyć zarówno wasz, jak i dziecięcy zasób leksykalny.
Dodatkowo nie zapomnijcie o interakcji z drugim człowiekiem. Mimo naszej rozwiniętej cyfrowej ery żadna aplikacja komputerowa nie jest w stanie zastąpić realnego kontaktu, który wpływa na efektywniejszą naukę, nie tylko naszych dzieci.
3. Ścieżka nauki
Specjalnie nie nazywamy jej planem, aby podkreślić sposób podejścia do dzieci. Plany bardzo często kojarzą się z jakimś zobowiązaniem, które koniecznie trzeba wypełnić. Zamiast wypunktowania kolejnych kroków w rozwoju językowym możecie razem z dziećmi stworzyć świetnie graficznie ujętą drogę, po której wspólnie będziecie się przesuwać wraz z uzyskaną wiedzą. Możecie razem ustalić czas na interaktywne spacery, czytanie książek lub robienie zadań. Dlaczego razem? Ponieważ dzieci już od najmłodszych lat chcą być zaangażowane w różne procesy tworzenia. Dzięki temu czują się odpowiedzialne i mają większe chęci do realizowania nowych zadań.
+ Metoda krok po kroku oraz stopniowania trudności!
Dzieci nie potrafią skupić swojej uwagi na 45 minut, więc zrezygnujcie z długich sesji językowych. W zamian za to możecie wplatać 10/15 minutowe przerywniki z małą porcją słówek, najlepiej przedstawionych w formie graficznej lub manualnej.
4. Pomoce dydaktyczne
Wcale nie chodzi nam o podręczniki lub książki. Oczywiście o nie też możecie zadbać, ale nie jest to konieczne, szczególnie na wstępnych etapach kształcenia. My sugerujemy jednak korzystanie z bardziej ambitnych pomocy dydaktycznych, takich jak gry planszowe: memory („Kapitan Nauka. Domino Obrazkowe. Zabawki”); zagadki („Logic Cards”); karcianki („Na końcu języka”), czy kalambury („Dwalambury”). Możecie również skorzystać z interaktywnych form kształcenia jak książki z elektronicznym piórem, które pomagają przyswajać wiedzę nawet maluchom nieznającym jeszcze alfabetu. Dodatkowo nie bójcie się uruchomić własnych zdolności manualnych i sami stwórzcie dla dzieci krzyżówki lub rebusy.
+ Jeśli potrzebujecie w tym pomocy, to nie zapominajcie również, że macie wsparcie w tej przestrzeni. Możecie skorzystać ze szkół językowych, które urozmaicą dzieciom czas nabywania wiedzy. Nasza szkoła Mind Your English również oferuje niezwykle efektywny system kształcenia i po prostu uwielbiamy pracować z dziećmi. Zapewnienie im rozwoju poprzez zabawę jest naszą przyjemnością.
5. Docenianie i nagradzanie
Docenianie dzieci jest niezwykle ważne, ponieważ dla nich każde nowo poznane i nauczone słowo staje się krokiem naprzód. Pamiętajcie jednak, aby skupić się na chwaleniu raczej procesu niż wyniku. Przez system oceniania, od najmłodszych lat liczą się oceny i poziom umiejętności. Presja wyników wzrasta wraz z awansem szkolnym i jest związana z niepokojem i zmniejszeniem radości z nauki. Chwalmy dzieci za ich wysiłek i pomagajmy im postrzegać niepowodzenia jako okazję do nauki i poprawy. Dzięki temu dzieci będą miały większą motywację do rozwoju i uwierzą, że mogą osiągnąć to, o czym marzą.
Dodatkowo bazując na tym, zbudujcie z dzieckiem system nagród, nie musi to być nic wielkiego. Mogą to być lody lub ciekawy sposób na gromadzenie „punktów” po każdej sesji językowej. Później dziecko może te punkty wymieniać, np. na wyjście do kina, czy na basen. Dzięki temu nie tylko utrzymasz jego motywację do nauki, ale i zadbasz o wspólnie spędzony czas.
Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci w uniknięciu straszliwej bitwy z koniecznością odrobienia zadania domowego. Zmuszanie dzieci do wykonywania konkretnych czynności nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów. To na nas i rodzicach ciąży odpowiedzialność uświadomienia dzieci, że poznawanie świata, a już w szczególności języka, jest niezwykłą frajdą – tylko sami musimy w to wierzyć!
Zarówno dla Was, jak i Waszych pociech szkoła języka angielskiego w Rzeszowie Mind Your English posiada świetne kursy językowe. Jesteśmy gotowi Wam to udowodnić!
Stay tuned!
Touch of lexis:
Prosperous – Prosperujący
Encourage – Zachęcić
Smuggle words – Przemycać słówka
Appreciate and reward – Doceniać i nagradzać
Prove – Udowodnić